Опубликовано: Павел Билецкий
Круглий стіл на тему «Пошук точок дотику громадських організацій екологічного спрямування та державних установ» відбувся в офісі Закарпатської обласної організації політичної партії “ Фронт Змін”.
До дискусії організатори запросили спеціалістів усіх обласних структур, що опікуються екологічними питаннями, вчених-екологів, представників громадських організацій, міжнародних агенцій, керівників та учасників екологічних програм ГО «Фронт Змін», лідерів районних та міських програм «Чисте Довкілля» Уряду Змін.
“Громадські організації, об’єднуймось для вирішення екологічних проблем Закарпаття!”, - такий основний лейтмотив-заклик організованого “фронтовиками” круглого столу. Якщо влада не в змозі самостійно зрушити з місця наболілі питання в екологічній сфері, на допомогу може і повинна прийти громадськість.
Учасники круглого столу переконані, що роль об’єднань активних громадян останнім часом недооцінюється, хоча історія знає багато випадків, коли саме завдяки їхній небайдужості і наполегливості вдавалося вирішувати здавалось би неможливе. Як приклад – сумнозвісні історії з вивезенням небезпечного преміксу на Берегівщині та складами хімічних речовин у с. Худльово. Єдине, чого слід остерігатися в таких випадках, - це щоб ініціатива людей не перетворилася на черговий піар можновладців, котрі потім успіх громади приписують до власних здобутків.
Втім, і це готові пробачити люди кабінетним начальникам, аби лиш ті доводили почате до кінця. На відсутності спадкоємності влади в питаннях розвитку екологічних програм нарікав кандидат біологічних наук, директор Ужгородського ботанічного саду Дмитро Сойма. “Екологічних програм приймається величезна кількість, але потім змінюється влада і все починається з початку. З приходом нового керівництва відбувається глибоке “перезавантаження” у державних структурах, змінюється багато фахових керівників і таким чином уповільнюються або зовсім зупиняються вже діючі програми”, - зауважив науковець.
Продовжити фінансування розпочатих колись екологічних програм – зона впливу місцевих рад. Аргументувати необхідність та підштовхувати депутатів до прийняття рішень і повинні громадські організації. Адже якщо вони й обмежені у своїх можливостях щодо вирішення конкретних проблем, то мають серйозні важелі впливу на громадськість, а через неї - на владу.
У якості експерименту гості зібрання запропонували активістам УРЯДУ ЗМІН з напрямку “Чисте довкілля” започаткувати власну цільову обласну програму «Чиста Вода» та об’єднати навколо неї інші громадські організації. Раніше екологи вже намагалися зробити струмінь у кранах закарпатців чистішим, однак серед стосів бюрократичних документів проект так і загубився. Науковці готові поділитися з “фронтовиками” власними розробками з даної теми, ввійти до спеціалізованої ради експертів та радників, взяти участь у залученні можливостей громадських організацій екологічного спрямування. Якщо програму хоча б частково вдасться реалізувати, поступово громадську роботу можна буде розширювати.
Принагідно учасники зібрання торкнулися питання можливості залучення міжнародних інвестицій. Анатолій Поважук, координатор напрямку «Чисте довкілля» проекту УРЯДУ ЗМІН м. Берегово поділився досвідом написання грантового проекту з відновлення зрошувального каналу у своєму районі . Подібний документ можна буде скласти і стосовно програми очистки води.
Завідувач відділом комунальної гігієни обласної СЕС
Михайло Мучичка відзначив як позитивний фактор намагання політичних сил та громадських організацій консолідуватися навколо вирішення екологічних проблем. На його думку, громадські організації повинні виступати зв’язковою ланкою між населенням, державними органами влади та приватними підприємцями. Зі свого боку, порадив ширше використовувати масові заходи на зразок Днів сіл, фестивалів для пропаганди захисту навколишнього середовища та пообіцяв сприяння в їх організації.
Підсумував роботу круглого столу координатор обласного напрямку «Чисте Довкілля» УРЯДУ ЗМІН Володимир Суран. Він підтримав пропозицію щодо створення цільової обласної програми «Чиста Вода» на базі екологічного напрямку роботи “Фронту змін”. З цією метою вже наступного тижня буде створено робочу групу та складено попередній план реалізації програми.
Голова Закарпатської обласної організації політичної партії «Фронт Змін» Андрій Баганич прокоментував дискусію наступним чином: “Саме відкрите обговорення екологічних проблем дає змогу визначитися з практичними діями щодо забезпечення якісного екологічного життя мешканцям Закарпаття. І неважливо, хто першим підхопить ініціативу – влада чи громадські організації, головне, щоб результат від цього був дієвим. А ”Фронт змін” у будь-якому випадку стане на бік інтересів закарпатців”.
Источник: PRESS-КАРПАТ | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Закарпатський «Фронт Змін» ініціює об’єднання громадських організацій краю для вирішення екологічних проблем"