Як вже неодноразово писала наша газета, на Очаківщині в розпалі робота по реалізації проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" - спільного проекту Європейського союзу та Програми розвитку ООН. Ініціатива фінансується Європейською комісією в рамках програми технічної допомоги ЄС та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні. Очаківський район розпочав співпрацю з Проектом 19 листопада 2008 року з підписання тристоронньої угодипро співпрацю між райдержадміністрацією, райрадою та Проектом "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", для участі в якому на конкурсних засадах визначено п’ять сільських рад - Куцурубську, Рівненську ( заміна вікон на енергозберігаючі в ДНЗ), Острівську, Парутинську і Козирську (ремонт водогону на території села).
Мета проекту - створити сприятливе середовище для сталого соціально-економічного розвитку на місцевому рівні шляхом сприяння самоорганізації громад, розроблення та впровадження невеликих за обсягом громадських ініціатив на селі й розвиток господарської субкультури в соціально-економічному житті сільського населення партнерів Проекту.
Поряд з допомогою у розвитку та самоорганізації громад-учасниць Проект пропонує грантову підтримку, яка є стартовим капіталом для реалізації їхніх ініціатив - до 10 тис. доларів, або не більше 50% від кошторису ініціативи. Інша половина бюджету ініціатив громад має фінансуватися за рахунок внеску членів громади (не менше 5%), приватного сектору та коштів державного, обласного й місцевих бюджетів (мінімум 45%).
Активна фаза реалізації Проекту в Очаківському районі розпочалася в січні 2009 року після проведення конкурсного відбору районів та сільських рад на участь в ньому.
2008 рік був відзначений як етап "входу" Проекту на районний рівень з метою ознайомлення зацікавлених осіб з умовами участі в ньому.
У жовтні 2008 року Миколаївським представництвом Проекту за підтримки РДА і районної ради проведено презентаційний семінар для керівництва району, структурних підрозділів РДА, райради, сільських голів та інших зацікавлених осіб. Потім було проведено загальні збори мешканців населених пунктів, які беруть участь в Проекті.
Протягом січня-лютого 2009 року відповідні громади проходили навчання-тренінги.
В довершення побудови оптимальної структури взаємодії між громадами та партнерами Проекту на районному рівні створено Форум місцевого розвитку - дорадчий орган громади та місцевої влади. 30 березня 2009 р. в районі проведено перше засідання координаційного комітету- Форум місцевого розвитку, на якому затверджено мікропроекту пропозицію Куцурубської громадської сільської асоціації "Злагода" "Тепло у дитячому садку - збереження здоров’я дітей", котра 29 червня ц.р. затверджена Комітетом з оцінки мікропроектних пропозицій.
Головним досягненням сільських громад на даному етапі є самостійне замовлення проектно-кошторисних документацій, пошук підрядних організацій, проходження процедур дозвільного характеру та захист своїх проектів в ПРООН. Мешканці сіл, які беруть участь в Проекті, поступово отримують досвід самостійного розвитку та господарської діяльності на принципах підтримки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
30 червня 2009 р. відбулася зустріч представництва Програми розвитку ООН в Україні з Куцурубською громадською асоціацією "Злагода", метою якої було знайомство з сільською громадою, перешкодами, які виникли під час впровадження проекту, та огляд об’єкту, що потребує допомоги ПРООН (дошкільний навчальний заклад "Зірочка"). Керівництво Проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" представляли міжнародний менеджер проекту Джейсінгх Сах, старший програмний менеджер ООН в Україні Реміга Оксана та спеціаліст з розвитку громад Олена Рудіч.
Наприкінці минулого тижня в РДА відбулося чергове засідання районної координаційної ради Проекту. Як зазначив перший заступник голови райдержадміністрації В. Биконь, даний проект переходить в стадію завершення (лишилось два місяці), і настав час для прийняття конкретних рішень, аби не втратити все. Втрачати ж кошти, які надійдуть району ззовні, немає ніякого сенсу.
На відповідальності, яка лежить, передусім, на сільрадах-учасницях проекту, наголосив голова райради О. Росинець. Виходить цікава ситуація: сільради самі визначали, яку соціальну проблему їм конче необхідно вирішити в рамках Проекту, й свідомо йшли на його умови, а тепер, коли заповітна мрія вже близько, ставлять райраду перед фактом нестачі коштів. Районна рада, зазначив голова, не відмовляється від своєї долі в Проекті, і на черговій сесії сільради-учасниці отримають з райбюджету по 15 тис. грн. кожна - частину коштів, потім ще.
Але, як зазначили очільники району, саме сільраді слід по максимуму використати свої фінансові можливості, активізувати громади. Проект має на меті не стільки дати кошти, а самоорганізувати громаду на добру справу. Прикладом чому навіть без титулованого проекту може послужитиЧорноморська сільрада, мешканці якої беруть найактивнішу участь в поліпшенні життєвого рівня свого села.
На жаль, успішнішій реалізації нашого Проекту, як відзначила начальник управління економіки РДА Д. Вялкова, перешкоджають пасивність громадськості, відсутність у населення інформації про існування донорських фондів, так само як і розуміння їх користі; нестача коштів на співфінансування.
Повторимось, найбільше просунунулись вперед по реалізації Проекту куцурубчани, мікропроектні пропозиції яких пройшли експертизу, і наступного місяця вони очікують на перший грошовий транш з ПРООН. За словами секретаря сільради Оксани Поспєлової вони до жовтня налаштовані втілити задумане в життя, на що підуть і зібрані кошти, і безпосередня участь батьків дітей в проведенні робіт в дитсадку, аби "все було оперативно, економно і продуктивно".
Такої ж активності районна влада чекає від решти сільрад-учасниць проекту. Та головне, всі мають зрозуміти, що це треба не владі, а людям, з чим мобілізувати зусилля на збір необхідної суми коштів, не пізніше ніж до 30 вересня.
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Газета “Чорноморська зірка”, № 55-56 від 17.07.09 . Це потрібно не ладі, а людям"