У Миколаївському краєзнавчому музеї відкрито виставку "Німецький слід в історії Миколаївщини" до 200-річчя заснування на території області німецьких колоній.
Масове переселення німців на південь України розпочалося в часи правління Катерини ІІ і Олександра І. Кожна німецька сім'я отримувала до 60 десятин землі, на 10 років звільнялася від податків і рекрутчини. Переселенцям гарантували свободу віросповідання, розповіла завідуюча відділом етнографії музею Олена Гриневич. Відтак у Херсонській губернії, до якої належала і нинішня Миколаївщина, з'явилися колонії Ландау, Карлсруе, Шпейєр та інші. Отримавши пільги від Російської держави, працьовиті й ощадливі німці наприкінці ХІХ ст. стали зразковими господарями. У Миколаєві німецька громада складалася з офіцерів армії і Чорноморського флоту, державних службовців, торгових агентів, ремісників. Багато хто з них зробив помітний внесок у розвиток інженерно-технічної галузі, армії і флоту, суднобудування, медицини. Вдячні нащадки шанують імена головного командира Чорноморського флоту і військового губернатора Миколаєва адмірала Олексія Грейга, військового інженера, організатора оборони Миколаєва й Севастополя Едуарда Тотлебена, астронома, першого директора Миколаївської астрономічної обсерваторії Карла Кнорре, мецената, засновника природознавчого музею в місті, музиканта й композитора Еммануїла Франкова...
На початку ХХ ст. на півдні України мешкало півмільйона німців, і 30 тисяч з них - на Миколаївщині. У 20-ті рр. навіть створили Карл-Лібхнехтівський німецький район з центром у Ландау. Працювали німецькі колгоспи, млини, маслобійні, діяла споживча кооперація.
Німці постраждали від репресій сталінського режиму, а Друга світова знаменувала апогей трагедії цього народу. Внаслідок бойових дій і репресій з боку тоталітарних режимів Радянського Союзу і Німеччини компактних німецьких поселень на Миколаївщині практично не залишилося. Занепала культура і традиції миколаївських німців. На виставці представлені речі, фотографії, документи, військові нагороди німецьких родин, свідчення голодоморів і масової депортації радянських німців до Сибіру і Казахстану. Сторінки історії разом з першими гостями виставки гортали голова обласного центру німецької культури Дмитро Цегельний і голова обласного товариства німців України "Відергебурт" Василь Майснер.
Загалом до 200-річчя заснування німецьких колоній на Миколаївщині на вересень і жовтень заплановано низку заходів, - науково-практичну конференцію, святкову програму, вихід книжки "На круги своя", присвяченої історії німецьких поселень на півдні України. Чекають у краї і на гостей з Німеччини.
Олена Івашко
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Газета "Урядовий кур'єр" від 25.07.09 № 133. Німецький слід в українській історії"