Днями у Первомайському міськрайонному центрі зайнятості відбувся семінар-практикум для голів сільських рад, керівників бюджетних установ та комунальних підприємств з питань організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття.
Відкриваючи це зібрання, директор міськрайонного центру зайнятості Віктор Вонберг сказав, що подібні семінари з роботодавцями стосовно питань організації оплачуваних громадських робіт, відповідно до угод, проводяться постійно. Але законодавство вимагає від служби зайнятості швидкого й оперативного реагування на ті процеси, які відбуваються сьогодні у державі. За словами Віктора Робертовича, центр зайнятості зараз змушений призупинити дію підписаних угод. Саме призупинити, оскільки кількість осіб, які взяли участь в оплачуваних громадських роботах, удвічі більша, ніж за відповідний період минулого року. Тому кошторис на перше півріччя вже вичерпано, і подальша заробітна плата людям, зайнятим громадськими роботами, може виплачуватися лише за рахунок місцевого бюджету або роботодавців. Поновити дію угод центр зможе лише з другого півріччя.
Але ж до цього моменту потрібно, як кажуть, пережити ще цілий місяць. Тому на семінарі йшлося про подальші спільні дії на поточний місяць. Обговорювалися й деякі юридичні аспекти контролю за організацією цих робіт, а також окремі нюанси, пов'язані зі змінами в чинному законодавстві у зв'язку з відомим рішенням Конституційного Суду.
Ми повинні донести цю інформацію не лише до партнерів-роботодавців, але й до інших жителів міста і району, люди повинні знати, чого очікувати, наголосив далі Віктор Вонберг і зауважив, що рівень безробіття в будь-якому регіоні знаходиться в прямій залежності від стану економіки.
Отже, як прозвучало на семінарі, за період з 1990 по 2009 рік на обліку у Пер-вомайському центрі зайнятості перебувало загалом понад 110 тис. осіб. Це вражаюча цифра, сказав промовець. Криза, звичайно ж, внесла свої корективи. Але основна тенденція зберігається з року в рік: влітку спад кількості безробітних, а взимку — підйом цих показників.
Віктор Робертович також зауважив, що кризові явища торкнулися і Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Змушений констатувати, сказав він далі, що з грудня минулого року ми жодному роботодавцеві не даємо дотації на створення робочих місць. Окрім того, не видається одноразова допомога по безробіттю на відкриття власної справи. І це теж пов'язано з відсутністю фінансування та тими змінами у чинному законодавстві, які прийняті Верховною Радою. Що стосуєтьсябезпосередньооплачуваних громадських робіт, то за останні сім років кількість осіб, охоплених цим видом діяльності, зросла більше, ніж у шість разів, як по місту, так і по району.
Більш детально на вищезгаданих змінах у чинному законодавстві, що були прийняті наприкінці квітня — на початку травня і викликали неабиякий резонанс у ЗМІ та суспільстві, зупинилася заступник директора центру зайнятості Лілія Цибенко. Мова про визнання Конституційним Судом неконституційними деяких статей Антикризового Закону від 13.01.2009 р. Йдеться, сказала вона, про п. 9 ст. 1 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", де п. 1 ст. 36 КЗпП було виключено з переліку поважних причин звільнення з роботи. За словами Лілії Миколаївни, неконституційним також було визначено п. З ст. 23 цього ж Закону "Про розмір допомоги по безробіттю", відповідно до якого виплати допомоги по безробіттю для осіб, звільнених за власним бажанням або за угодою сторін, починалися з 91-го дня. Але при цьому Конституційний Суд ніяк не відреагував на ст. 31, де йдеться про скорочення термінів виплати допомоги по безробіттю. Для тих осіб, які були звільнені за п. 1 ст. 36, виплата також скорочується на 90 днів. Тобто, з одного боку, звільнення працівників за п. 1 ст 36 визначається поважною причиною, виплата по безробіттю розпочинається з восьмого дня, з іншого боку, скорочення термінів виплати допомоги таки залишилося.
Нарешті, 19.05.09 р. ми отримали офіційне роз'яснення Державного центру зайнятості, відповідно до якого скорочення буде відбуватися з 271-го дня, тобто останні 90 днів підлягають скороченню виплатидопомоги по безробіттю. Яка користь людям від цих змін? — веде Лілія Цибенко далі. По-перше, виплата допомоги по безробіттю розпочинається з 8-го дня безробіття. І найбільша частка виплат залишається людям. Окрім цього, є надія, що протягом цих 270 днів, коли люди перебувають на обліку й отримують грошову допомогу, вдасться знайти роботу. Тобто, якщо людина буде працевлаштована протягом періоду виплати (270 днів), то у разі настання наступного страхового випадку (протягом 2 років), це скорочення не буде переноситися у наступну особову справу.
Але, як прозвучало з вуст заступника директора центру, дуже багато людей звертаються за роз'ясненнями про можливість здійснення перерахунків для тих, хто отримав статус безробітного до 28 квітня, коли були ухвалені останні зміни, зазначені вище. Закон, як відомо, зворотної сили не має. Тому для всіх, хто став на облік до центру зайнятості після його прийняття, тобто у період з 13.01.09 до 28.04.09 р., статус безробітного починається з 8-го дня, а соціальна допомога по безробіттю призначається з 91-го дня, відповідно до рішення Конституційного Суду.
Антикризовий Закон поставив дуже багато проблем, наголошувалося на семінарі, ще й у тому сенсі, що членів особистих селянських господарств було віднесено до категорії зайнятого населення. Значний тягар вирішення цих проблем ліг на плечі голів сільських рад. При цьому було дуже багато непорозумінь, адже центр зайнятості не міг поставити на облік людей, у яких земельна ділянка перевищувала 0,25 га, незалежно від того, чи це 0,26 га, чи це 2 га. Нарешті, в березні набрав чинності Порядок № 219, відповідно до якого у центрі зайнятості реєструються громадяни, для яких сільськогосподарська діяльність протягом 12 місяців визнана основним видом діяльності і які працювали на умовах найму у цій сфері не менше 26 тижнів. У тих, хто працював понад 26 тижнів, довідки про діяльність у сільському господарстві навіть не вимагаються. Але для всіх інших при реєстрації в обов'язковому порядку необхідна довідка про вихід із членства в особистому приватному селянському господарстві.
На семінарі було порушено й ряд інших актуальних питань. Так що розмова, безперечно, була цікавою й корисною для обох сторін.
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Газета „Вісник Первомайська”, № 44 від 03.06.09. Криза вносить корективи"