Шановні миколаївці!
Завершився черговий рік нашої спільної праці, перегорнуто ще одну сторінку історії Миколаєва, історії, яку ми створюємо з вами разом. Наше спілкування в режимі відкритого діалогу - це обов'язкова умова діяльності місцевого самоврядування, тієї влади, яку ви обрали для вирішення найбільш актуальних питань життєдіяльності обласного центру.
Без такої взаємодії ми ніколи не змогли б наблизитись ні на крок до тих результатів, яких досягнуло наше місто за ці роки.
Тому передусім хочу звернутися до всіх вас, шановні городяни, та висловити вам свою подяку і шану за щоденну кропітку працю, любов до рідного міста, з якої народжується наш спільний добробут, змінюється на краще і зовнішній вигляд Миколаєва.
***
Якщо говорити в цілому, я вважаю, наше місто прожило вдалий рік. Вважаю, що виконком міської ради дуже уважно підійшов до розробки бюджету - головного фінансового документа міста, й запропонував депутатам міської ради на затвердження той варіант, що має максимально забезпечити виконання соціальних зобов'язань. Адже саме від можливостей бюджету передусім залежить виконання всіх цільових програм, спрямованих на розвиток міської інфраструктури.
1. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК МІСТА
1.1. Бюджетна політика
Планові показники дохідної частини міського бюджету міста за 2008 рік виконано на 103,7 відсотка. Виконання планових надходжень доходів загального фонду становить 101,6 відсотка, таким чином понад заплановані обсяги отримано більш ніж 13,4 млн. грн.
У тому числі за оренду землі надійшло 40,2 млн. грн., що на 25,2 млн. грн. більше у порівнянні з 2007 роком. Надходження за резервування земельних ділянок у 2008 році становили близько 4 млн. грн. Аналогічний показник у 2007 році становив 3,4 млн. грн.
В 2008 році продано 60 земельних ділянок загальною площею 56.95 га на суму 31,4 млн.грн., що на 21,2 млн.грн. більше, ніж у 2007 році. З аукціону також продано право оренди земельної ділянки площею 855 м2 за 81 тис.грн. на аукціоні.
66,3 відсотка надходжень до загального фонду бюджету міста становлять податки і збори. Фактичне виконання надходжень податків і зборів становить 105,2 відсотка і понадпланові обсяги - 27,4 млн.грн. Отже, протягом звітного періоду в місті зберігалися позитивні тенденції соціально-економічного зростання. Забезпечено виконання запланованих обсягів по всіх дохідних джерелах загального фонду.
Тож основними чинниками зростання обсягів доходів бюджету є:
- зростання реальних доходів населення;
- розвиток малого бізнесу, який забезпечує майже 30 відсотків надходжень до міського бюджету;
- ефективність адміністрування, здійснюваного міською радою та відповідними виконавчими органами щодо наповнення дохідної бази міського бюджету;
- ефективність використання місцевих ресурсів.
Слід акцентувати увагу на тому, що є багато невирішених проблем, які пов'язані з недосконалістю бюджетного, податкового, тендерного законодавства. Вони стримують соціально-економічний розвиток міста:
- перегляд підходів до обрахунку видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення при розрахунках видатків місцевих бюджетів, які повинні фінансуватися за рахунок субвенції з Державного бюджету України;
- приведення розміру державних допомог у відповідність до мінімальних потреб малозабезпечених верств населення;
- податкові пільги для підприємств, що надають благодійну допомогу;
- необхідність перегляду Закону України "Про місцеві податки і збори" для надання більшої свободи у призначенні ставок та номенклатури податків і зборів;
- підвищення мобільності використання бюджету через спрощення процедури казначейських виплат.
Для міста актуальним є також введення збору за проїзд транзитного автотранспорту через центр міста та через Південнобузький та Інгульський мости.
Як відомо, одна частина міського бюджету формується за рахунок державних субвенцій, а друга - за рахунок власних зароблених коштів (оренда та продаж землі, комунальної власності тощо). І, успішно відпрацювавши перше півріччя, місто одержало у свій бюджет додаткові кошти, які на сесії міської ради 10 липня депутати направили на виконання конкретних завдань. Додатково 30 млн. грн. одержало міське житлово-комунальне господарство, 7 млн. грн. - сфера освіти, 10 млн. грн. - сфера охорони здоров'я та 2 млн. грн. - сфера культури.
При наданні пропозицій щодо фінансування за рахунок міського бюджету не залишаються осторонь депутати міської ради, які розглядають проблемні питання безпосередньо в районах міста, спілкуючись з громадянами, організаціями та підприємствами, а також із колективами цих підприємств.
Міська влада ставила одним з основних своїх завдань сприяння розвитку ділової та соціальної ініціативи городян. Важливою складовою наших спільних успіхів я вважаю реалістичний розрахунок наших сил і можливостей, колективне визначення найбільш пріоритетних напрямків подальшої роботи.
І в подальшому, незважаючи на кризу, міська влада буде працювати над збереженням соціальних стандартів для Миколаївської громади в повному обсязі.
1.2. Демографічна
ситуація та політика зайнятості
На 1 січня 2009 р. чисельність наявного населення м. Миколаєва становила 504,5 тис. осіб, що становило 42,1% населення Миколаївської області. Природне скорочення становило 2206 осіб, міграційний приріст - 326 осіб.
Природне скорочення населення спостерігається по всій Україні, однак загальні показники скорочення населення у Миколаєві нижчі за загальноукраїнські. Тож можна зробити висновок, що демографічна ситуація в місті залишається стабільною. За загальної тенденції до природного скорочення населення України Миколаїв є містом, привабливим для проживання та праці.
У результаті роботи, проведеної згідно з Указом Президента України, комісією з легалізації зайнятості населення, у Миколаєві за 2008 рік створено 13610 легальних робочих місць, з них 449 - це т.зв. "виведені з тіні". Даний показник становить 83,3% відповідного завдання. На жаль, наслідки економічної кризи вплинули і на цей напрямок роботи, хоча потреба у працівниках, за даними міського департаменту праці та соціального захисту, на початок 2009 року становила 1016 робочих місць, з яких 482 - робочі спеціальності та 413 - службовці.
На обліку у державній службі зайнятості на 1 грудня 2008 р. перебували 2428 не зайнятих трудовою діяльністю громадян. Кількість осіб, які у такий спосіб шукали роботу, за місяць збільшилась на 16%, а відносно 1 грудня 2007 р. - на 3,4%.
Офіційного статусу безробітних на зазначену дату набули 2214 осіб, або 91,2% незайнятих громадян. Кількість зареєстрованих безробітних, на жаль, збільшилася у порівнянні з цими ж даними 2007 р. - на 0,5%.
Рівень зареєстрованого безробіття по місту за листопад 2008 р. збільшився і на початок грудня становив 0,7% від кількості постійного населення у працездатному віці.
За повідомленнями підприємств, установ та організацій міста, кількість вільних робочих місць та вакантних посад на зазначену дату становила 1262 одиниці та за місяць зменшилась на 29,2%, а у порівнянні з минулорічним показником - на 18,8%.
За сприяння служби зайнятості, у листопаді 2008 р. було працевлаштовано 643 особи, що на 11,6% менше, ніж місяць тому та на 3% - ніж рік тому. Рівень працевлаштування (відношення кількості працевлаштованих осіб за листопад до незайнятих громадян, які перебували на обліку впродовж нього) по відношенню до жовтня 2008 р. зменшився на 4,3 в.п. та становив 19,4%.
Політика міської влади послідовно сприяла спрощенню процедур реєстрації малого підприємництва. Вперше в Україні з березня 2001 року у Миколаєві почав діяти принцип "єдиного вікна" для реєстрації об'єктів підприємницької діяльності. Напередодні нового року було відкрито новий офіс для розміщення єдиного дозвільного центру для підприємців. Фахівці центру, а це адміністратори та представники всіх дозвільних служб зможуть працювати з підприємцями в одному місці. А це значно спростить виконання встановлених законодавством бюрократичних процедур для обох сторін.
Стимулювання підприємницької ініціативи відбувалося і за рахунок роботи міської програми "Вчимося бізнесу". Більшість її випускників уже розпочали свою справу.
Підвищення рівня зайнятості населення, звичайно, вплинула і на загальні показники прибутку на душу населення.
Протягом останніх років середня заробітна плата одного працюючого має тенденцію до збільшення. Номінальна середньомісячна заробітна плата штатного працівника підприємств та організацій збільшилася на 2,9%, а відносно жовтня 2007 р. - на 32,5% і становила 1896,32 грн., що значно перевищує державні соціальні стандарти, зокрема у 3,5 разу - мінімальну заробітну плату (545 грн.) та в 2,8 разу - прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб (669 грн.).
Серед міст та районів області за рівнем заробітної плати м. Миколаїв перебуває на 2 місці після м. Южноукраїнська (2867,18 грн.).
1.3. Промисловість
та виробництво
У місті, починаючи з 2000 року, спостерігався стійкий приріст обсягів промислового виробництва. Однак після сприятливої, у першій половині 2008 року, зовнішньоекономічної кон'юнктури, з серпня розпочалося різке скорочення попиту та цін на світових ринках, зокрема на українську металопродукцію, що відбилося на обсягах її виробництва. Світова фінансова криза вплинула і на економіку міста.
У листопаді минулого року проти жовтня обсяг виробництва у промисловій галузі знижено на 5,5%. У порівнянні з листопадом 2007 р. обсяг промислового виробництва зменшено на 3%.
В цілому по місту частка прибуткових підприємств становила 67,1% (по області - 67,4%), а сума одержаних ними прибутків - 1,2 млрд.грн. (75% в загальнообласному показнику). При цьому торгівлею забезпечено 41,5% прибутків, одержаних всіма прибутковими підприємствами міста, промисловістю - 30%.
Серед видів промислової діяльності найбільшими обсягами сальдованого прибутку виділялися підприємства металургійного виробництва та з виробництва готових металевих виробів - 204,2 млн. грн. (171,7 млн. грн. у січні-жовтні 2007 р.).
На відміну від 2007 року, прибутковою стала діяльність підприємств з виробництва харчових продуктів та напоїв - 49,9 млн. грн. (2,1 млн. грн. збитку у відповідному періоді 2007 року), з виробництва і розподілення електроенергії, газу та води - 6,8 млн. грн. (21,5 млн.грн.), хімічної та нафтохімічної промисловості 0,2 млн. грн. (1 млн.грн.). У торгівлі вагомий прибутковий сальдований результат забезпечили підприємства оптової торгівлі та посередництва в ній - 442,3 млн. грн. (433,8 млн. грн. у відповідному періоді 2007 року).
Тим часом збитково спрацювали 32,9% суб'єктів господарювання міста (по області 32,6%), а сума допущених ними збитків становила 300,6 млн. грн. (77,2% від загальнообласного показника).
Як і у прибутках, вагомими сумами збитків виділялися промислові підприємства - 116 млн. грн. (38,6% від збитків міста). Крім них, значні суми збитків допустили підприємства торгівлі - 69,3 млн. грн. (23,1%) та які займаються операціями з нерухомим майном - 53,6 млн. грн. (17,8%).
У промисловості вагома частка збиткових підприємств функціонує серед підприємств легкої промисловості (61,5%) та з виробництва і розподілення електроенергії, газу та води (40%).
Збитковими залишилися підприємства машинобудування (40 млн.грн.) та легкої промисловості (2,8 млн.грн.). Разом з тим збитковою залишилася діяльність певних підприємств роздрібної торгівлі - 23 млн.грн. (13,5 млн. грн.).
Суднобудування і сьогодні залишається пріоритетною галуззю економіки міста. У Миколаєві зосереджено 48,5 % суднобудування та 83,5 % суднового машинобудування України.
Тому відродження суднобудування в нашому регіоні є першочерговим та важливим завданням. Це означає практично ліквідувати безробіття, забезпечити десятки тисяч городян гідною заробітною платою, покращити соціальну сферу.
Іншими провідними видами діяльності у м. Миколаєві є металургія, машинобудування та харчова промисловість. Серед підприємств цих галузей, які роблять значний внесок в економіку міста та наповнюють міський бюджет, слід особливо відзначити:
- ДП "Миколаївський морський торговельний порт";
- ТОВ "Миколаївський глиноземний завод";
- ДП "НВКГ "Зоря"-"Машпроект" ;
- ВТВ "Вадан Ярдс Океан" та ін.
У свою чергу міська громада Миколаєва не на словах, а на ділі здійснює велику, без перебільшення, допомогу миколаївським підприємствам суднобудівної галузі. І складається ця допомога в прийнятті в міську комунальну власність об'єктів житлового фонду та комунального призначення, які раніше належали суднобудівним заводам. Витрати, які необхідні на утримання прийнятих об'єктів, потребують десятків мільйонів гривень щороку.
Відповідно до ст. 4.2. Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" 30% витрат з подальшого утримання переданих об'єктів повинні нести підприємства. І ці витрати щороку зростають. Оскільки зазначені кошти від підприємств не надходять, а житлово-комунальна сфера суднобудівних підприємств функціонує, то зазначені кошти з повним правом можна вважати інвестицією міської громади в суднобудування міста.
1.4. Міжнародне співробітництво
та інвестиції
Для забезпечення стабільного економічного зростання більшість підприємств міста потребують значних інвестицій, які зможуть підтримати їх конкурентоспроможність завдяки впровадженню нових технологій та модернізації виробництва.
Враховуючи обмеженість внутрішніх інвестиційних ресурсів, міська рада та виконавчий комітет одним з важливіших напрямків своєї роботи вважають покращання інвестиційного клімату та залучення зовнішніх інвестицій.
Розроблено міську Програму залучення вітчизняних та іноземних інвестицій у м. Миколаїв на 2007-2011 роки, яку затверджено рішенням Миколаївської міської ради № 13/40 від 04.07.07 та яка коригується залежно від об'єктивних змін загальної соціально-політичної ситуації.
За показниками 2008 р., за даними Держмитслужби України та звітів підприємств, обсяг експорту товарів підприємств м.Миколаєва становив близько 1,3 млрд. дол. США (93,2% загальнообласного експорту) і збільшився порівняно з минулим роком у 1,6 разу, імпорту - 572,8 млн. дол.США (76,9% імпорту області) і зріс у 1,8 разу.
Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами дорівнювало 712,9 млн.дол.США (у січні-жовтні 2007р. - 474,7 млн.дол.США), коефіцієнт покриття експортом імпорту - 2,2 проти 2,5 торік.
Міська влада планомірно поширює інформацію про наше місто, його економічний, технологічний та ресурсний потенціали. Це дає свої позитивні наслідки. Зв'язки м. Миколаєва з іншими містами нашої країни та зарубіжжя розвиваються і стають все більш розгалуженими.
Протягом 2008 року було проведено більше 30 офіційних зустрічей та переговорів керівництва міста з іноземними делегаціями в рамках програм міжнародного співробітництва, у тому числі візити дипломатичних представників іноземних держав та міжнародних організацій. Підписано взаємовигідні угоди про співробітництво, реалізуються спільні інвестиційні проекти.
Сформовано інвестиційний портфель, до складу якого увійшли 36 проектів, які надійшли від зацікавлених організацій усіх форм власності. Запропоновані проекти стосуються життєво важливих сфер життєдіяльності міста і спрямовані на покращання умов життя городян за такими напрямками:
- модернізація систем водопостачання та водовідведення,
- будівництво нових очисних споруд каналізації,
- розвиток виробничої бази, створення нових потужностей міського електротранспорту,
- реалізація Програми "Чисте місто",
- будівництво мостового переходу через р. Південний Буг в м. Миколаєві,
- будівництво терміналу з переробки та утилізації ТПВ та ін.
Авторитет Миколаєва на міжнародній арені зростає також за рахунок членства та активної участі в роботі міжнародних організацій. Так, з 2002 року наше місто протягом кількох каденцій було столицею Міжнародного чорноморського клубу (МЧК) - неурядової організації, що має консультативний статус при Економічній і Соціальній раді ООН.
Як регіональний представник МЧК в Україні Миколаїв постійно був зв'язковою ланкою між українськими містами-членами МЧК та Президентом і Виконавчою дирекцією МЧК. Представники виконкому міської ради брали участь у засіданні Ділової ради МЧК, що проходило у квітні 2008 року в м. Тираспіль, та засіданні Правління і виборчій 19 Асамблеї МЧК у м. Севастополь 11 - 12 жовтня 2008 р, на якій було обрано нового президента клубу - пана Константиноса Симитсиса, мера грецького міста Кавала.
Я пишаюся тим, що Миколаїв зміг на дуже високому рівні підтримати репутацію МЧК і розширив коло міст-учасників клубу. Це, без сумніву, збільшить можливості реалізації запланованих спільних проектів.
Те, що Миколаїв було запрошено до числа повноправних членів такої знаної організації, як Міжнародна асоціація міст та столиць СНД (МАМ), ще раз підтверджує повагу з боку міжнародного співтовариства до нашого міста.
У квітні 2008 року делегація міста взяла участь у І Міжнародному форумі "Мегаполис: ХХІ век", організованому МАМ у м. Москва . За підсумками огляду-конкурсу "Краще місто СНД", який було організовано на даному форумі, наше місто отримало диплом в номінації "За ефективну реалізацію програм соціального й економічного розвитку".
З 4 по 8 вересня в м. Москва відбулось святкування 861-ї річниці з дня заснування міста. З метою зміцнення міжрегіональних зв'язків, розвитку ділових та дружніх відносин, та керуючись угодами, що діють між урядом м. Москва та виконавчим комітетом Миколаївської міської ради, офіційна делегація м. Миколаєва взяла участь у міжнародній виставці підприємств промисловості та малого бізнесу.
Під час виставки було підписано меморандум про основні напрямки партнерства та співробітництва в сфері проектування об'єктів архітектури між Московською торговельно-промисловою палатою - відділенням в Північно-Східному адміністративному окрузі м. Москва, виконавчим комітетом Миколаївської міської ради та ЗАТ "Миколаївський ДІПРОМІСТ". За підтримки Миколаївського міського голови та префектури Північно-Східного адміністративного округу м. Москва відкрито московське представництво ЗАТ "Миколаївський ДІПРОМІСТ". Це - реальне підґрунтя для подальшої реалізації у місті значних будівельних проектів.
1.5. Архітектура
та містобудування
Будівельна діяльність у 2008 році продовжила розвиватися, активно йшла реконструкція вже існуючих будівель. Продовжуються роботи з комплексної забудови територій житлових мікрорайонів Намив-2, Соляні-2, Північний, завершено будівництво багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Мостобудівників (корпус 1 мікрорайону Сонячний), розпочато проектування 1 черги кварталу комплексної забудови вулиць Садової, 68 Десантників, Акіма, В.Морській тощо.
Одним з найвизначніших здобутків цього року є будівництво практично з нуля будівлі муніципального колегіуму. Міст, у яких за останні 15 років будуються нові навчальні заклади, в Україні одиниці. І надзвичайно приємно, що серед них - і наш Миколаїв.
За 2008 рік було введено до експлуатації (за рахунок всіх джерел фінансування) 8 дев'ятиповерхових житлових будинків, Спільна житлова площа даних об'єктів становить 25726,2 кв. м.
Введено в експлуатацію 6-поверховий 2-секційний житловий будинок з мансардним поверхом по вул.Маршала Василевського, 46-б, житлова площа об'єкта - 1867,1 кв.м, та 5-поверховий житловий будинок з мансардою по вул. Бутоми, 37, житлова площа - 668,2 кв.м.
Здійснено реконструкцію побутового корпусу під гуртожиток для малосімейних по вул.Андреєва, 17, житлова площа - 506.5кв.м, на замовлення КП ММР "Миколаївелектротранс".
Також введено до експлуатації такі великі об'єкти громадського призначення:
- чотири спеціалізованих приміщення для виробничо-транспортувальних потужностей;
- п'ять об'єктів торгівлі (супермаркети, торговельні та торговельно-розважальні комплекси);
- здійснено реконструкцію трьох адміністративних будівель.
У 2008 році зареєстровано 13412 звернень до управління архітектури та будівництва. Для порівняння: кількість поданих заяв на проведення будівництва та реконструкції з 2001 року, коли їх було 5732, до початку 2008 року збільшилася більш ніж у 2,3 разу.
Миколаїв є першим обласним містом в Україні, де в повному обсязі затверджено Правила використання та забудови території, які розроблені Державним науково-дослідним проектним інститутом "Діпромісто" м. Київ. Розроблено проект Генерального плану міста на 20-25 років, який уже розглянуто на засіданні містобудівної ради та на загальноміських громадських слуханнях.
Створена і працює місцева нормативна база, яка регулює питання будівництва на всіх етапах - від відведення земельної ділянки до прийняття об`єкта в експлуатацію, відпрацьовано процедуру переведення житлових приміщень у нежитлові для розміщення об`єктів торгівлі та побутового обслуговування, що дає можливість вирішувати питання розвитку підприємницької діяльності в умовах відсутності регулювання цього питання у рамках Житлового кодексу. Проте питання прийняття нової редакції цього документа є надзвичайно актуальним.
Останні роки по місту значно зросли обсяги комерційного будівництва. Це позитивний фактор, але він має і зворотну негативну сторону - самовільне будівництво.
На жаль, санкції, передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення за порушення норм будівництва, дуже незначні і не можуть попереджувати вказані правопорушення. А Закон "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" практично не дає можливості його застосування з відповідними штрафними санкціями. Досі не визначено методику розрахунку вартості виконаних робіт, від суми яких нараховується штраф. Знесення ж самовільної забудови можливе лише за рішенням суду у повноваженнях виконавчих служб.
Для забезпечення більш дієвих результатів у боротьбі з порушенням законодавства у сфері містобудування фахівці міськвиконкому разом з органами судової влади розробили та підготували Положення про порядок повернення самовільно зайнятих земельних ділянок та знесення самовільно збудованих житлових, господарських, побутових та інших будівель і споруд, яке затверджене міською радою 28 лютого 2003 р.
Але для докорінних змін у боротьбі з цими порушеннями потрібне прийняття Верховною Радою змін до Закону "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування"". Необхідно підвищити відповідальність учасників містобудівної діяльності за невиконання ліцензійних умов та зробити більш жорсткими умови отримання ліцензій на проектні та будівельні роботи.
1.6. Підприємництво
З розпадом СРСР, за відсутності державних замовлень на містоутворюючих суднобудівних підприємствах, рівень безробіття по Миколаєву становив до 30 відсотків. Тоді стало зрозумілим, що необхідно перепрофілюватися. Миколаїв зробив ставку на малий та середній бізнес, що дозволило нам вийти з кризи, збільшити зайнятість та суттєво поповнити міський бюджет. Мале підприємництво життєво пов'язано з умовами, що створені для його розвитку на місцевому рівні й водночас відіграє істотну роль у поліпшенні соціально-економічного стану міста, а саме:
- створює нові робочі місця;
- сплачує податки, значна частина яких залишається в місцевому бюджеті;
- створює конкурентне середовище, що приводить до розширення можливостей вибору для споживачів і підвищення якості продукції, товарів і послуг.
За 2008 рік в м. Миколаєві зареєстровано 930 новостворених юридичних осіб та розпочали свою справу 5127 приватних підприємців
Робота міської влади у сфері послуг, легкої, переробної промисловості та підтримки підприємницької діяльності здійснювалася за такими напрямками:
- координація розвитку підприємств легкої та переробної промисловості і підприємництва в інтересах вирішення питань економічного та соціального розвитку міста, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів;
- координація роботи та здійснення контролю за діяльністю підприємств побутового обслуговування та з надання послуг населенню;
- реалізація державної та міської політики підтримки та розвитку підприємництва;
- реалізація державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";
Зазначені заходи проводяться у відкритому режимі, із залученням громадськості. Зокрема минулого року проведені громадські слухання щодо внесення змін та доповнень до Закону України "Про Податковий кодекс України". Зауваження та пропозиції, одержані в ході проведення слухань від суб'єктів підприємницької діяльності та громадських об'єднань підприємців до вищезазначеного законопроекту, включено до протоколу засідання та надіслано до Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва.
Наслідком такої активної і цілеспрямованої роботи у сфері підтримки підприємницької ініціативи є суттєве наповнення бюджету. За результатами 2008 року до місцевого бюджету м. Миколаєва від суб'єктів підприємницької діяльності надійшло 57 млн. грн., що становило 42 % від прибуткової частини бюджету (для прикладу, в 1998 році - 6 %, в 2006 році - 32 %).
1.7 Торгівля
За 2008 рік по місту видано 1022 дозволи на торговельну діяльність об'єктів торгівлі та громадського харчування, аптечних пунктів та складів. Цим підприємствам, незалежно від форм власності, встановлено за погодженням із власником зручний для населення режим роботи. У сфері торгівлі протягом року створено 3428 нових робочих місць.
Проте, незважаючи на безумовні переваги розвитку сфери торгівлі у місті, істотною проблемою залишається існування несанкціонованих, т.зв. стихійних ринків та торгових місць. Здійснення торгівлі у непристосованих для цього місцях не лише шкодить благоустрою, головна проблема - те, що вживання продукції зі стихійних ринків є небезпечним для здоров'я миколаївців.
З метою запобігання поширенню стихійної торгівлі продовольчими товарами на території м. Миколаєва відділом організації торгівлі спільно з органами внутрішніх справ, фахівцями санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної міліції, управлінням охорони водних живих ресурсів, районних адміністрацій міста, проводились загальноміські профілактичні заходи по ліквідації несанкціонованої торгівлі.
За результатами відпрацювання робочими групами районів міста ліквідовано понад 3750 місць незаконної торгівлі. За 2008 рік за різні правопорушення, які пов'язані з торговельною діяльністю, до адміністративної відповідальності притягнуто 4895 осіб.
Водночас з метою зменшення кількості посередників та створення сприятливих умов для місцевих виробників відділом здійснено заходи, спрямовані на створення фірмової мережі для торгівлі продукцією власного виробництва м'ясо-, молокопереробними та хлібопекарськими підприємствами.
Створено реєстр об'єктів торгівлі, громадського харчування, сфери послуг, які потребують облаштування допоміжними засобами для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями.
1.8 Транспорт і зв'язок
Наприкінці 90-х років у місті знайшла своє вирішення транспортна проблема. Збільшилася кількість транспортних маршрутів, відбулася їх оптимізація. Проте приватні підприємства міста використовують переважно автобуси малої місткості, що негативно впливає на екологічну ситуацію в місті та часто створює передумови для ДТП. До того ж у т.зв. "часи пік" автобуси малої місткості не в змозі цілком задовольнити потреби пасажиропотоку. З'явилася нагальна потреба у придбанні автобусів великої місткості та розширенні парку громадського електротранспорту.
У 2008 році для забезпечення пасажироперевезень у м. Миколаєві, за кошти міського бюджету, підприємством КП ММР "Миколаївелектротранс" було придбано 6 одиниць електротранспорту, з них 2 трамваї та 4 тролейбуси. Вартість одного тролейбуса становить близько 1300000 грн., трамвая - близько 2500000 грн. Протягом року, враховуючи перенесення розташування об'єктів соціального значення та відповідні звернення громадян, змінено схему руху та збільшено планову кількість рухомого складу на 42-х автобусних маршрутах.
На початку 2008 року фахівцями міськвиконкому спільно з депутатським корпусом розроблено та затверджено "Програму розвитку автомобільного транспорту загального користування в м. Миколаєві на 2008 - 2015 рр.", якою передбачено щорічне оновлення рухомого складу підприємств - перевізників міста на 10 відсотків.
На виконання зазначеної програми підприємствами-перевізниками вже придбано 142 одиниці рухомого складу вітчизняного виробництва, з них 96 автобусів типу "Рута", "Дельфін" та 46 автобусів середньої пасажиромісткості типу "Еталон", "Богдан", "Антон", які відповідають європейському екологічному стандарту Євро-2 та Євро-3.
Разом з цим приватними підприємцями придбано 128 автобусів середньої та малої пасажиромісткості. Вартість кожного автобуса становить до 350 тис. грн.
3 автобуси обладнано спеціальними підйомниками для безперешкодного доступу осіб з обмеженими можливостями. Кожного з підприємств-перевізників міста зобов'язано обладнати такими пристроями ще по одному автобусу.
Здійснюються компенсації за пільгове перевезення окремих категорій громадян автотранспортом у міському та приміському сполученні, залізничним транспортом у приміському сполученні, річковим транспортом у міському та приміському сполученні, а також у електротранспорті.
Для задоволення потреб мешканців м. Миколаєва у послугах зв'язку та телекомунікацій у м. Миколаєві діє розвинута мережа телефонного, магістрального, дротового та мобільного зв'язку, кабельні телекомунікаційні системи, системи дротової радіотрансляції, телемеханічні системи підприємств та відомств, системи Інтернет.
2. Житлово-комунальне господарство
та благоустрІй
За всіх часів однією із найважливіших і водночас найбільш складних ланок міської інфраструктури є і буде надалі житлово-комунальне господарство (ЖКГ). І органи місцевого самоврядування Миколаєва у цій сфері мають проблеми, які схожі з іншими містами України. Насамперед, це відсутність цілісної послідовної державної політики з реформування та розвитку ЖКГ країни. Це відбивається не тільки на недофінансуванні галузі, а й у відсутності чіткої законодавчої бази для ресурсозбереження, стимулювання населення до відповідального ставлення, збереження та покращання житлового фонду міста.
Протягом минулого року міським департаментом було розроблено низку програмних документів та запропоновано шляхи подолання системної кризи у ЖКГ. Позначилася стійка тенденція до покращання ситуації у сфері надання житлово-комунальних послуг та санітарного стану міста. Зупинимось на позначених напрямках більш докладно.
2.1. Комунальне
господарство міста
Миколаїв має достатньо розвинуту вулично-дорожню мережу. Виконком міської ради щорічно приділяє увагу приведенню в належний стан та утриманню 364 км доріг з твердим покриттям, мостів через річки Інгул і Південний Буг. В умовах різкого збільшення інтенсивності дорожнього руху, що є наслідком відсутності об'їзної дороги, відбувається швидке руйнування доріг і мостів.
Так, Південобузький міст забезпечує автотранспортне сполучення по магістральній автомобільній дорозі державного значення М-14 Одеса- Мелітополь - Новоазовськ (на Таганрог), по якому проходять міжнародні транспортні коридори Євроазіатський (Одеса - Керч) та ЧЕС (Рені - Новоазовськ). Інтенсивність руху становить понад 27 тисяч транспортних одиниць на добу.
В свою чергу міст через р. Інгул знаходиться в експлуатації з 1980 року і пролягає на суміщеному маршруті з автодорогою державного значення М-23 Улянівка-Миколаїв (через Вознесенськ). Інтенсивність руху - 20 тисяч одиниць транспорту на добу.
Міські служби вимушені без державної допомоги підтримувати у робочому стані мости та шляхи, які інтенсивно використовуються транзитним транспортом, що є чи не найбільшою проблемою міста. Крім утримання, комунікаційна мережа міста через інтенсивне будівництво потребує подальшого розвитку й істотного збільшення фінансування. І це стосується більшості території міста.
В 2008 році утримання штучних споруд міста було профінансовано на суму 1253992 грн., в тому числі - утримання механізмів розгорнутого прольоту Південнобузького і Інгульського мостів - на 126302 грн.
Зимове утримання доріг у 2008 році коштувало бюджету 587429,8 грн., поточний ремонт асфальтобетонного покриття доріг - 1920616,6 грн., а реконструкція вулиць - 9268154 грн.
Серед найзначніших здобутків у цьому напрямку слід відзначити реконструкцію вул. Скороходова. Сьогодні вулиця може забезпечити чотирисмуговий рух автотранспорту, тут проходять кілька автобусних та трамвайний маршрути. Розширення вулиці Скороходова дало змогу перевести частину транспортного потоку з пр. Леніна, що істотно покращить екологічну ситуацію у центрі міста. Також на вулиці відбулася реконструкція колодязів, заміна електричних опор, встановлено борт поребрику.
Однак на цей час потребують негайного ремонту більш ніж 2267523 м2 асфальтобетонного покриття.
Сьогодні в м. Миколаєві, через довгий термін експлуатації, потребують ремонту 266000 м2 тротуарів на загальну суму 32000000 грн.
На 2009 рік заплановано для ремонту тротуарів 8000000 тис.грн. На жаль, обмеженість міського бюджету не дасть можливості фінансувати необхідні об'єми робіт.
Без перебільшення можна сказати, що у місті складається критичне становище зі зливовою каналізацією міста через те, що більшість зливових стоків потрапляє до річок та грунтових вод неочищеними. Зливова каналізація в м. Миколаєві має довжину56 км, з яких на утриманні міста перебуває 25,5 км - це 34 зливостоки закритого типу і 2 відкриті, кількість дощоприймальних колодязів становить 1074 од., з 14 зливостоків, довжиною 12,6 км, 10,52 км потребують капітального ремонту. За несприятливих погодних умов може статися затоплення вулиць, які проходять вздовж зливових колекторів № 33,34 і дренажної системи.
З метою недопущення аварійних ситуацій на дорогах міста, пов'язаних з відсутністю кришок і решіток та ремонту колодязів зливової каналізації, заплановано на 2009 рік 500 тис. грн., але при першому розподілу бюджету виділено лише 100 тис. грн.
В місті Миколаєві мережі зовнішнього освітлення знаходяться на утриманні комунального підприємства "ГДМБ". Роботи з відновлення і обслуговування мереж виконуються відповідно до плану з урахуванням приписів МРВ ВДАІ УМВС України в Миколаївській області та зауважень громадян міста. Даним підприємством виконуються роботи з відновлення і обслуговування 1172,9 км. мереж зовнішнього освітлення та 27105 світлоточок.
Протягом 2008 року на обслуговування зазначеного обсягу було витрачено на утримання мереж зовнішнього освітлення 1069097,8 грн., на поточний та капітальний ремонти - 448448,7 грн. Для регулювання дорожнього руху в місті працюють 88 світлофорних об'єктів, на яких використовуються лампи накалювання потужністю 100 Вт. Середньомісячне споживання електроенергії становить 46200 кВт/год.
Варто зазначити, що застосування двоставкого тарифу на електроенергію та встановлення лічильників дозволяє зекономити значні бюджетні кошти - до 200000 грн. на рік.
Миколаївці, напевно, вже відчули позитивні зрушення в зовнішньому освітленні вулиць. Однак, на жаль, процес відновлення здійснюється паралельно з розкраданням проводів та кабелів безвідповідальними мешканцями міста.
Для підвищення рівня безпеки дорожнього руху на вулично-шляховій мережі міста у минулому році виконано роботи з виготовлення і заміні дорожніх знаків, світлофорних об'єктів, направляючих пішохідних огорож, поновлення і нанесення дорожньої розмітки.
Загалом на технічне обслуговування засобів дорожнього руху витрачено 1374412 грн., з них на будівництво світлофорних об'єктів - 299895 грн.
З метою впорядкування руху транспорту по вулицях міста, зменшення кількості зупинок автотранспорту на перехрестях, рівня загазованості міських вулиць програмою передбачено впровадження в місті автоматизованої системи керування дорожнім рухом. На першому етапі у 2008 році придбано комплект апаратури центрального пункту керування радіоканального дистанційного РЕ 2015 та виконано роботи з встановлення обладнання і наладки апаратури, на що витрачено 400 тисяч грн. Для виконання ж ІІ черги робіт необхідні кошти в розмірі 2 млн. 200 тис.грн.
Значну уваг
Источник: Миколаївська обласна державна адміністрація | Прочитать на источнике
Добавить комментарий к новости "Звіт Миколаївського міського голови про роботу виконавчих органів міської ради за 2008 рік // Вечерний Николаев. – 2009. – 24 января. – с. 1, 3-7."